OFİSTE NASIL KAHVE DEMLEYEBİLİRİM?

Kahve uzunca bir süredir ofis hayatımızın çok önemli bir parçası. Ama maalesef her ofiste nitelikli kahve demlemek için ekipman ve ortam olmayabiliyor. Bu yazımızda ofiste tek başınıza nasıl kolayca kahve demleyebileceğinizi anlatmaya çalışacağız.

Her zaman belirttiğimiz gibi iyi bir kahve içmenin olmazsa olmazı kahveyi çekirdek halinde satın alıp tam içmeden önce öğütmektir. Tat alma duyumuz koku alma duyumuz ile beraber çalıştığı için öğütme esnasında çıkan koku ve aroma ile birlikte kahvemizi içtiğimiz zaman kahvenin tüm lezzetini almış oluruz. Öğütülmüş halde (toz ) sakladığımız bir kahve ise kısa zaman içerisinde aromasını kaybeder ve ne kadar nitelikli bir kahve olursa olsun sıradanlaşır. Onun için ofisinizde ya da nerede olursanız olun iyi bir kahve için bir el öğütücüsü edinmek şart diyebiliriz.

Ofisinizde kolayca nitelikli kahve demlemek için ihtiyacınız olanlar;

  • Tabi ki iyi bir çekirdek kahve
  • Sıcak su
  • El öğütücüsü
  • Hario V60 Dripper / Aeropress / French Press (herhangi biri)
  • Ölçü kaşığı ve bardağı (Bunlar şart değil olsa iyi olur olmazsa bardak ve tatlı kaşığı ile çözebilirsiniz.)

Aeropress’te kahve hazırlamak için orta incelikte kahve öğütüyoruz. (yaklaşık 2 tatlı kaşığı ya da Aeropress içinden çıkan ölçü kaşığı ile 1 kaşık ) öğütüyoruz.(yaklaşık 1 dk.) Öğütülmüş kahveyi Aeropress içine atıyor üstüne de kaynatılıp kısa süre beklemiş suyu ilave ediyoruz. Bu şekilde suyun 95 96 derecelere inmesini ve kahvemizi haşlamamasını sağlıyoruz. Yaklaşık 2 dk bekleyip kahvemiz demlendikten sonra Aeropress’i ters çevirip kupamızın üstüne koyuyor ve yukardan bastırıyoruz. Böylece azami 4 dk içerisinde kocaman bir kupa taze filtre kahve demlemiş oluyoruz. Bu sayede ofisimizde sıcak su olan her ortamda hazırlayabiliyor ve ofiste nitelikli kahve içmekten mahrum kalmıyoruz.

Hario V60 Dripper’da bir kupa kahve demlemek için ise yine içinden çıkan ölçü kaşığı kadar orta incelikte kahve öğütüyoruz. Dripperımızı kupamızının üstüne oturtuyor, içine de kendi özel kağıt filtresini koyup biraz ıslatıyoruz. Bu ıslatma işlemi ani sıcak/soğuk değişiminin kahvemizin tadını etkilemesini engelliyor. Ardından 12 gram öğütülmüş kahvemizi V60 dripperımıza koyuyoruz. Yine kaynatıp kısa süre beklettiğimiz sıcak suyumuzu yavaş yavaş V60 dripperımız içindeki öğütülmüş kahvemize döküyoruz. Öğütülmüş kahvemizin her tarafı ıslandıktan sonra bir 30 saniye bekleyip taze kahvemizin içindeki gazların dışarı çıkmasını bekliyoruz. Ardından 200 ml (bir su bardağı) suyun tamamını azar azar V60 dripperımıza ekliyoruz. Tüm su süzülünce kahvemiz hazır. Bu demleme yönteminde de azamı 3-4 dk içerisinde bir büyük kupa kahve demlemek mümkün.

French Press ile kahve demlemek için ise her bir su bardağı sıcak su için 2 tatlı kaşığı kalın öğütülmüş kahvemizi French Press’imize ekliyoruz. 4 dk demlenmesini bekledikten sonra pres kolunu aşşağı ittiriyor ve kahve posasının altta kalmasını sağlıyoruz. Demlenen kahvemiz ise presin üstünde kalıyor. French Press ile kahve demleme yönteminde diğer metodlara göre çok daha fazla kişi için kahve aynı sürede kahve demleyebilirsiniz. Eğer ofisinizde kalabalık bir grup olarak kahve demliyorsanız 8 kişilik French Press kullanarak yine yaklaşık 5 dk içerisinde lezzetli bir filtre kahve demleyebilirsiniz.

Orijinal yazı: https://kahhve.com/blog/genel-bilgi/ofiste-nasil-kahve-demleyebilirim/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir