Henry Ford, 30 Temmuz 1863’te ABD’nin Michigan eyaletinin Detroit şehrinde İrlanda kökenli bir çiftçinin altı çocuğunun en büyüğü olarak doğdu. Babası William Ford, annesi Mary Litogot Ford’dur.
Thomas Alva Edison’ın kurmuş olduğu “Edison Illuminating Company” şirketinde 1891 senesinde bir mühendis olarak çalışmaya başladı. 1899 senesinde Edison’un şirketinden ayrılarak başka yatırımcılarla birlikte Detroit Automobile Company’i kurdu. Fakat yeteri kadar para kazanamadı 1901 senesinde Detroit Automobile Company iflas etti.
1902 senesinde hisselerine %25,5 oranında ortak olduğu Ford Motor Şirketini kurdu. Aynı sene içinde ürettikleri ilk otomobil ABD’de satıldı. 1904 senesinden sonra otomobillerini başka kıtalara da ihraç etti. 1913 senesinde “Model T” isimli arabasını üretirken ilk kez yürüyen bant sistemini getirdi.
Henry Ford, 1915 senesinde devrin en tanınmış şahıslarını toplayıp bir gemiyle Avrupa’ya gitti. Bütün yolculuk masraflarını kendi üzerine almıştı. Amacı 1. Dünya Savaşı’nın çıkmasını önlemekti. Barış yolculuğu iyi bir sonuç vermedi.
Henry Ford, 7 Nisan 1947 tarihinde ABD’nin Michigan eyaletinin Dearborn bölgesinde 84 yaşında hayatını kaybetti.