Batı Edebiyatının en önemli kalemlerinden biri olan James Aloysius Joyce, 2 Şubat 1882 tarihinde İrlanda- Dublin’de dünyaya gelmiştir. Edebiyat dünyasına farklı bir üslup getiren James Joyce, Cizvit okullarında ilk eğitimini almaya başlamıştır. Clongo Wood College’de bir süre okuyan Joyce, daha sonra maddi nedenlerden dolayı söz konusu okuldan ayrılmıştır. Daha sonra Joyce, üniversite eğitimini modern diller ve felsefe üzerine yapar. Yine bu yıllarda usta yazar Henrik Ibsen’e merak salar ve Dan-Norveç dilini öğrenir.
Henrik Ibsen’in Biz Ölüler Uyuyunca adlı tiyatro oyunu hakkında bir yazı yazar ve yazı bir dergide de yayımlanır. Yazma yeteneğini bu şekilde gösteren James Joyce, bu yıllarda şiire de merak salar. Şiir için kalemi eline alan Joyce, üniversite mezuniyeti sonrasında Paris’e gider. Bir yıl Paris’te yaşayan James Joyce, annesinin hastalık haberini alır ve ülkesine geri döner. Bir süre Trieste’de yaşan Joyce, 1906 yılında Roma’da bir bankada çalışmaya başlar. Ancak usta kalem, bir süre sonra işi bırakarak tekrar Trieste’ye geri döner. Burada bir süre İngilizce öğretmenliği yapan James Joyce, Dublinliler adlı eserini yayımlar.
1916 yılında ise Joyce otobiyografik bir roman olan Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi adlı yapıtını yayımlanır. 1916’dan sonra Joyce ve ailesi Zürih’e yerleşir. Bu yerleşmenin ardından tüm edebiyat dünyasını sarsacak ve büyük yankı uyandıracak olan eseri “Ulysses” adlı eserini kaleme alır. Roman bir Amerikan dergisinde parça parça yayımlanır. Bazı engeller nedeniyle, roman ancak ve ancak 1922 yılında Paris’te basılır. 1931 yılında bir evlilik yapan Joyce, 13 Ocak 1941 tarihinde Zürih’te yaşama veda eder.